poniedziałek, 11 stycznia 2021

nowinki z Watykanu


Głośno dziś, bo: P
apież zezwala kobietom na służbę lektoratu i akolitatu! Wooow! Dostęp świeckich kobiet do służby Słowa i ołtarza to NOWOŚĆ - najbardziej chyba dla wielu dziennikarzy, bo tak naprawdę lektorki od zawsze praktycznie widzę na ambonie.

Może wyjaśnię kto, co robi:

„Lektor jest ustanowiony do wykonywania czytań z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Może on podawać intencje modlitwy powszechnej, a gdy nie ma psałterzysty, może również wykonać psalm między czytaniami”. Może on także „kierować uczestnictwem wiernych”, podając potrzebne wyjaśnienia i zachęty lub przygotowując komentarze do odczytania przez innych usługujących.


Akolita „usługuje przy ołtarzu oraz pomaga kapłanowi i diakonowi. Przede wszystkim ma przygotowywać ołtarz i naczynia liturgiczne oraz w razie potrzeby rozdawać wiernym Eucharystię, której jest szafarzem nadzwyczajnym”. W przypadkach szczególnych może także wystawiać Najświętszy Sakrament do adoracji bez udzielania błogosławieństwa

Gdy nie ma kapłana lub diakona, lektor i akolita może prowadzić Wigilię przy zmarłym i przy pogrzebie stacje w domu zmarłego i na cmentarzu


Obie te "funkcje" można oczywiście powierzyć kobiecie, która odznacza się wzorowym życiem moralnym, apostolskim oddaniem, bezinteresownością, szczerą pobożnością i gorliwym życiem sakramentalnym, szczególnym umiłowaniem Pisma świętego i Eucharystii. Winna cieszyć się dobrą opinią i być akceptowana przez wiernych parafii, do której należy i w której będzie wypełniać powierzone jej zadania. Musi  posiadać także odpowiednie przymioty intelektualne, stosowne wykształcenie, wyróżniać się solidnością w pracy oraz umiejętnością współpracy z innymi.


Także, jak gospodyni wyskoczy wystawić Najświętszy Sakrament to się nie dziwmy ;-))))) A, i najważniejsze: Udzielenie lektoratu i akolitatu nie daje przyjmującym prawa do wynagrodzenia z racji pełnionej posługi.



7 komentarzy:

  1. Przecież to nie jest nic nowego - od kiedy pamiętam w mojej parafii świeckie kobiety zawsze były włączane w czytanie Słowa Bożego, kobiety rozdające Komunię świętą też od dawna są obecne w Kościele. Więc gdzie tu sensacja?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest nowe.
      Co innego "funkcja", którą spełniali świeccy, również za pozwoleniem biskupa kobiety, a co innego "posłucha" - bycie ustanowionym lektorem/akolitą. To kiedyś był stopień święceń, obecnie nie jest już powiązane z kapłaństwem, ale to jest ustanowienie na stałe, na zawsze...

      To jest nowe.

      Zresztą jak niektórzy wskazyują nw pewnym sensie odpowiedź na praktykę (no nie u nas).
      W Polsce takich ustanowionych lektorów jest niewielu - nie należy tego mylić z błogosławieństwem jakie otrzymują chłopcy będący ministrantami. Zachęcam do posłuchania wczorajszego "Przewodnika24" na FB czy profilu "Przewodnika Katolickiego", we. poczytania tu: http://www.wieczernik.oaza.pl/artykul/akolici-i-lektorzy_id2507

      Usuń
  2. sensacja to będzie jak pozwolą kobietom zbierać tacę...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ha ha ha - komentarz roku!!! :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

      Usuń
    2. U mnie od lat tacę zbiera kobieta (jeśli jest taka potrzeba, bo np. nie ma innej upoważnionej osoby)... należy do III zakonu św. Franciszka i posługuje w parafii jako zakrystianka.

      Usuń
    3. a u mnie na wsi ksiądz zdejmuje ornat i stułę przed ofiarowaniem, w albie przechodzi z tacą, potem się ubiera i kontynuuje mszę. Serio.

      Usuń
    4. u mnie nie zdejmują ornatów - odprawiają we 3 - we trzech zakładają maseczki, zbierają tacę i dalej odprawiają

      Usuń